Logo

DĖMESIO

 

Informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės rekomendacijomis Valstybinė miškų tarnyba priima lankytojus aptarnavimo padaliniuose visoje Lietuvoje, tačiau gyventojų patogumui ir toliau teikiame visas paslaugas nuotoliniu būdu!

Visos konsultacijos ir informacija (darbo valandomis) Valstybinėje miškų tarnyboje ir Valstybinės miškų tarnybos Miškų ūkio priežiūros skyriaus regionuose (priėmimo dienomis) teikiamos tik iš anksto užsiregistravus.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. keičiasi paslaugų teikimo tvarka Valstybinėje miškų tarnyboje ir jos regioniniuose centruose, susijusi su Lietuvos Respublikos Vyriausybės įtvirtintu reikalavimu turėti galimybių pasą. Nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. visos kontaktinės (ne nuotolines) paslaugos, bus teikiamos asmenims vyresniems nei 16 metų, uždarose erdvėse, tik su galimybių pasu, ES skaitmeniniu vakcinacijos pažymėjimu arba dokumentu, įrodančiu, jog lankytojas/interesantas tikrinosi, ar neserga COVID-19, kaip yra numatyta Vyriausybės nutarime.

Prašymus ir visus būtinus dokumentus ir toliau galima siųsti elektroniniu paštu vmt@amvmt.lt arba naudojantis e. pristatymo sistema https://www.post.lt/lt/e-pristatymas

Su darbuotojais galite susisiekti el. paštu arba mobiliaisiais telefonais, kurie nurodyti Valstybinės miškų tarnybos kontaktuose.


Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus iniciatyva buvo suorganizuotas seminaras miškininkams miškų sanitarinės apsaugos klausimais. Pravestas 2019 m. vasario 21 d. Girionyse, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio salėje. Dalyvavo Valstybinių miškų urėdijos ir jos regioninių padalinių specialistai, organizuojantys valstybiniuose miškuose miškų sanitarinę apsaugą (apie 60 dalyvių). Seminaro tikslas – parengti miškų urėdijos regioninių padalinių darbuotojus miškų sanitarinės būklės pagerinimo priemonių efektyviam įgyvendinimui 2019 metais.
Pranešėjas VMT Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Vasiliauskas apžvelgė 2018 metais valstybiniuose miškuose užfiksuotus medynų pažeidimus ir 2019 metais miškams didžiausią žalą galinčių padaryti faktorių pasireiškimo tendencijas.
Žievėgraužis tipografas Lietuvoje yra pagrindinis miškų kenkėjas. Jo populiacija 2019 m. gali išaugti visoje Lietuvoje, jei bus palankios gamtinės sąlygos. Žievėgraužio tipografo židinių kilimui pavasarį jautriausi bus brandūs ir perbrendę eglynai, bei medynai, kur 2018 m. laiku nebuvo sutvarkyti pirminiai žievėgraužių židiniai ir eglių žalios vėjavartos-vėjalaužos. Eglynų atsparumo sumažėjimą biotiniams ir abiotiniams pažeidžiantiems veiksniams bei jų apsilpimą įtakojo 2018 m. orų sąlygos (sausros, kaitros, gruntinio vandens lygio pažemėjimas) ir 2017 m. perteklingi krituliai (augaviečių užmirkimas) – dėl to medynai yra stresinės būsenos, gali suaktyvėti šaknų puvimas, o tai sudaro palankias sąlygas žievėgraužių židiniams išplisti.
Žievėgraužių plitimo grėsmę didinantys gamtiniai faktoriai: laiku nesutvarkytos vėjavartos ir vėjalaužos, nusistovėję palankūs orai vabzdžiams vystytis, klimato kaita (kuri sukelia stresus medžiams), suaktyvėję grybinių sukėlėjų pažeidimai. Žievėgraužių plitimo grėsmę didinantys ūkiniai faktoriai: liemenų kenkėjų apnikti medžiai ne laiku šalinami iš medynų (tai pagrindinis plitimo faktorius), žiemos vėjavartos-vėjalaužos nesutvarkomos iki orų atšilimo, vasarą vėjavartos nesutvarkomos kol jose vystosi kenkėjai, žaliavinė mediena laiku neišgabenama arba neapsaugoma.
Aptartos miškų sanitarinės apsaugos silpnybės, pastebėtos vertinant miškų priežiūros vykdymą VMU regioniniuose padaliniuose. Sanitarinių kirtimų problemos: netinkama motyvacija (nes sanitariniai kirtimai vykdomi ne miškų sveikatingumui gerinti, bet medienos paruošoms), prastas darbų organizavimas (nes tradiciškai sanitariniais kirtimais kertami sausuoliai), situacijos nežinojimas (nevykdomas monitoringas: nesekama kenkėjų gausa, kenkėjų aktyvumo periodai, grėsmė). Žaliavinės medienos apsaugos problemos: purškimas insekticidais (tik pavasarinis aktyvumas), išvežimas iš miško (vykdomas tik realizacijos tikslais), žievės lupimas (gali būti tik pirkėjui pageidaujant), nevykdomas medienos paruošų laiko keitimas į laikotarpį kai vabzdžiai neaktyvūs, medienos rietuvės nuo žievėgraužių apnikimo nedengiamos ir nedrėkinamos.
Augalų apsaugos produktų naudojimo klaidos: neprisilaikoma naudojimo reglamentų (koncentracijos, kiekio, laiko, paskirties), tirpalų paskleidimo technika neefektyvi (ne tos paskirties, netvarkinga, pasenusi). Sanitarinės apsaugos priemonių planavimo klaidos: neatsižvelgiama į realią situaciją medynuose, nėra prioritetinio reitingavimo pagal pažeidimo svarbą. Profilaktinių priemonių naudojimo klaidos: vabzdžiagaudė mediena (nesilaikoma naudojimo tikslo, žema paruošimo kokybė, netikslingos dėstymo vietos, neoptimalus kiekis), feromoninės gaudyklės (nesilaikoma naudojimo tikslo, netikslingos dėstymo vietos, neoptimalus kiekis, netinkama priežiūra). Aptarta kaip tas klaidas ištaisyti ir kokybiškai atlikti miško sanitarinę apsaugą.
Nurodytas prioritetas 2019 metams visiems miškų valdytojams ir naudotojams: pusamžių ir vyresnių eglynų ir pušynų žvalgymas, savalaikis užpultų medžių atrinkimas ir kirtimas, savalaikis medienos pašalinimas iš miško. Tai padės užkardyti žievėgraužių židinių kilimą.
Aptarta miško želdinių ir jaunuolynų apsauga nuo pušinių straubliukų ir elninių žvėrių sužalojimo. Nurodytos daromos apsaugos klaidos. Aptarti efektyviausi ir šiuolaikiniai apsaugos būdai ir priemonės.
Aptarta pušynų masinį džiūvimą galinčios sukelti kinivarpos – viršūninio žievėgraužio (Ips acuminatus) grėsmė Lietuvos pušynams. Dalyviai supažindinti su 2015-2018 metais viršūninio žievėgraužio sukelto ypač didelio masto pušynų džiūvimo eiga Baltarusijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje. Nurodyta, kaip mūsų pušynuose reikia nustatyti kenkėjo pažeidimų pradžią. Aptarta jų židinių tvarkymo eiga ir ypatybės. Tam reikia ne tik laiku pastebėti pradėjusias džiūti pušis, bet ir labai operatyviai jas iškirsti, išvežti medieną ir surinkti bei susmulkinti šakas, kol dar jas nepaliko ten išsivystę kenkėjai. Laiku neiškirstų pušų mediena labai greitai degraduoja, patamsėja, pradeda irti ir praranda vertę, nes žievėgraužiai ją užkrečia ardančiais grybais.
Taip pat pademonstruoti pušynų džiūvimą galinčio sukelti grybo Sphaeropsis sapinea pažeistų medžių vaizdai. Aptarta pušų džiūvimo eiga, pažeidimų ypatybės žievės paviršiuje, ant šakų ir kankorėžių.
Supažindinta su verpiko vienuolio (Lymantria monacha) masinio išplitimo židiniais pušynuose, grėsmėmis, siūlomomis naikinamosiomis priemonėmis ir jų vykdymo daugiamete patirtimi Lietuvoje.

2019-02-26

Virgilijus Vasiliauskas
Valstybinės miškų tarnybos
Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas

 

Apklausa

Kaip vertinate Valstybinės miškų tarnybos teikiamas paslaugas?
Kita, prašome įvesti žemiau:
1401271008 [{"id":"10","title":"Puikiai","votes":"433","type":"x","order":"6","pct":35.960000000000001,"resources":[]},{"id":"9","title":"Gerai","votes":"163","type":"x","order":"5","pct":13.539999999999999,"resources":[]},{"id":"8","title":"Patenkinamai","votes":"128","type":"x","order":"4","pct":10.630000000000001,"resources":[]},{"id":"7","title":"Blogai","votes":"156","type":"x","order":"3","pct":12.960000000000001,"resources":[]},{"id":"6","title":"Labai blogai","votes":"271","type":"x","order":"2","pct":22.510000000000002,"resources":[]},{"id":"5","title":"Neturiu nuomon\u0117s","votes":"53","type":"x","order":"1","pct":4.4000000000000004,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] sbar 238 200 /index.php/component/communitypolls/?task=poll.vote MSG_ERROR_NO_SELECTION Please select either existing option or enter your own, however not both. MSG_THANK_YOU_NO_RESULTS COM_COMMUNITYPOLLS_LABEL_ANSWERS Votes ...

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.