Logo

Nemokamų nuotolinių mokymų ciklas visiems besidomintiems miškininkyste vis dar tęsiasi. Šį kartą renginyje buvo gilinamasi į produktyvaus miško auginimo subtilybes – pranešėjai kalbėjo apie miško išteklių kaitos gerinimo galimybes, apie medynų atkūrimo, formavimo teisinį reglamentavimą, privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų rengimą ir kitomis aktualiomis temomis. Renginyje dalyvavo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos (KMAIK), Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) ir Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistai. Mokymus moderavo KMAIK direktoriaus pavaduotojas plėtrai ir inovacijoms Remigijus Bakys.
Pirmąjį pranešimą „Žvilgsnis į miško išteklių kaitos gerinimo galimybes (klimato kaitos kontekste)“ pristatė KMAIK doc. dr. Albinas Tebėra. „Jei palygintume situaciją Lietuvos miškuose, tai matytume, kad pastarieji dešimtmečiai buvo labai sėkmingi miško produktyvumo didinimo prasme, bet nenukentėjo ir žvėrių populiacija. Per pastaruosius 70 metų Lietuvoje miškų plotai padidėjo 1,7 karto, medienos ištekliai – 4,5 karto, vidutinis medynų tūris – 2,5 karto, kanopinių žvėrių skaičius – 18,6 karto,“ – pasakojo doc. dr. A. Tebėra.
Renginį tęsė VMT Miško naudojimo ir statistikos skyriaus miškotvarkos inžinierius prof. habil. dr. Andrius Kuliešis. Jo paskaita buvo skirta temai „Produktyvių miškų formavimo link“. „Tikslinių matmenų sortimentams auginti turi būti skiriamos augavietės su dideliu našumo potencialu. Pušiai auginti geriausiai tiktų augavietės su aukščio indeksu 28 m ir didesniu, eglei – 30 m ir didesniu. Dirva turi būti gerai įdirbta, užtikrinant augalams labai palankias tiek pradines, tiek ir tolesnio augimo sąlygas“, – sakė prof. habil. dr. A. Kuliešis.  Pasak jo, stambios kokybiškos medienos išauginimui reikėtų gerokai ilgesnio laikotarpio, artimo dabartiniu metu priimtai medynų auginimo trukmei III – IV grupės miškuose.
Mokymų renginyje „Produktyvaus miško auginimas“ taip pat dalyvavo ir VMT direktoriaus pavaduotojas dr. Albertas Kasperavičius. Jo paskaitos tema – „Produktyvus miškas – ir žmogui, ir gamtai“. A. Kasperavičius savo pranešime pristatė produktyvumo sąvoką, kalbėjo apie medynų produktyvumo didinimo siekį, klimato kaitos iššūkius, biologinių vertybių išsaugojimą. „Miškų produktyvumas – tai išauginamos medienos kiekį medyne apibūdinantis rodiklis, paprastai vertinamas visam medyno apyvartos periodui. Taip pat jis gali apimti ir kitų miško produktų išauginimą per laiko periodą. Medynų produktyvumas priklauso nuo medyną sudarančių medžių genetinių savybių, augavietės (dirvožemio) sąlygų, medyno erdvinės struktūros, atliktų ūkinių priemonių efektyvumo, medienos sveikumo ir t.t.“, – teigė dr. A. Kasperavičius.
VMT Miško naudojimo ir statistikos skyriaus vedėjas Darius Vižlenskas klausytojus supažindino su medynų atkūrimo ir formavimo teisinio reglamentavimo aspektais. „Miško našumas vertinamas pagal užauginamos medienos kiekį ploto vienete per tam tikrą laiką. Daugiausiai informacijos apie tai pateikia Nacionalinė miškų inventorizacija, kuri nustatinėja medienos prieaugį miškuose. Jos duomenimis, Lietuvoje per vienerius metus viename hektare buvo vidutiniškai užauginta apie 9,5 kubinių metrų medienos. Didžiausias vidutinis medienos tūris užauginamas drebulynuose (11,7 m3/ha) ir eglynuose (10,9 m3/ha), mažiausiu prieaugiu pasižymi ąžuolynai (7,3 m3/ha) ir uosynai (7,0 m3/ha)“, – kalbėjo D. Vižlenskas.
Šio mokymų renginio dalyviai taip pat sužinojo daugiau informacijos apie privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų rengimą. VMT Miško naudojimo ir statistikos skyriaus vyr. specialistė Laura Ilekytė pasakojo, kas yra vidinės miškotvarkos projektas, kas tokius projektus gali rengti, koks yra miškotvarkos projektų teisinis pagrindas, kokia yra miškotvarkos projekto sandara ir projekto keitimo galimybės. „Valstybinė miškų tarnyba tvirtina privačius miško valdų miškotvarkos projektus nuo 2007 m. sausio 1 d. 2009 m. buvo pradėtas rengti sąvadas apie projektuojamą veiklą privačiuose miškuose, kuriame apibendrinami per dešimtmetį privatiems miškams parengtų vidinės miškotvarkos projektų duomenys“, – informavo L. Ilekytė.
Paskutinė septintojo mokymų renginio pranešimo tema – „Medynų našumo ir produktyvumo modeliavimas“, pranešimo autorius – VDU ŽŪA doc. dr. Edgaras Linkevičius. Pristatinėdamas savo temą pranešėjas aiškino mokymų dalyviams kas yra modeliai, kodėl jie reikalingi, taip pat kalbėjo apie medyno ir medžio lygio modelius bei jų panaudojimą. „Modelis imitatorius ar sprendimų paramos sistema – tai kompiuterinė programa, naudojama medžių/medyno augimo modeliavimui. Ji yra grindžiama statistinėmis formulėmis, kurios aprašo medynų ar medžių priklausomų ir nepriklausomų kintamųjų tarpusavio ryšiusׅ“, – teigė E. Linkevičius. Pasak pranešėjo, tokie modeliai imitatoriai reikalingi tam, kad galėtume prognozuoti grynų bei mišrių medynų skersmens, medžių aukščio, medžių skaičiaus, kaupiamo tūrio bei iškrentančio medžių tūrio pokyčius. Be to, modeliai imitatoriai padeda įsivertinti galimas ūkininkavimo alternatyvas bei savo priimamų sprendimų ekonominę naudą.
KMAIK, VDU ŽŪA ir VMT specialistai kitą mokymų renginį planuoja rengti spalio 29 d. Išsamesnę informaciją skelbsime netrukus.

„Žvilgsnis į miško išteklių kaitos gerinimo galimybes“ (doc. dr. A. Tebėra)

„Produktyvių miškų formavimo link“ (prof. habil. dr. A. Kuliešis)

„Produktyvus miškas – ir gamtai, ir žmogui (dr. A. Kasperavičius)

„Medynų atkūrimo ir formavimo teisinis reglamentavimas“ (D. Vižlenskas)

„Privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų rengimas“ (L. Ilekytė)

„Medynų našumo ir produktyvumo modeliavimas“ (doc. dr. E. Linkevičius)

 

Apklausa

Kaip vertinate Valstybinės miškų tarnybos teikiamas paslaugas?
Kita, prašome įvesti žemiau:
2093149345 [{"id":"10","title":"Puikiai","votes":"465","type":"x","order":"6","pct":35.579999999999998,"resources":[]},{"id":"9","title":"Gerai","votes":"171","type":"x","order":"5","pct":13.08,"resources":[]},{"id":"8","title":"Patenkinamai","votes":"141","type":"x","order":"4","pct":10.789999999999999,"resources":[]},{"id":"7","title":"Blogai","votes":"168","type":"x","order":"3","pct":12.85,"resources":[]},{"id":"6","title":"Labai blogai","votes":"304","type":"x","order":"2","pct":23.260000000000002,"resources":[]},{"id":"5","title":"Neturiu nuomon\u0117s","votes":"58","type":"x","order":"1","pct":4.4400000000000004,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] sbar 238 200 /index.php/component/communitypolls/?task=poll.vote MSG_ERROR_NO_SELECTION Please select either existing option or enter your own, however not both. MSG_THANK_YOU_NO_RESULTS COM_COMMUNITYPOLLS_LABEL_ANSWERS Votes ...

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.