Logo

Liepos 2 d. vyko trečiasis nuotolinių mokymų ciklo renginys visiems besidomintiems miškininkyste, kuriame buvo kalbama ir apie valstybės registrus, ir apie miškų kadastrą. Mokymų „Miškų kadastras ir jo teikiamos paslaugos“ dalyviai išgirdo naudingos informacijos apie miško žemės pavertimą kitomis naudmenomis, naujų miškų inventorizaciją ir įregistravimą Miškų kadastre, miškų kadastro žemėlapio prieigas. Šešias skirtingas paskaitas klausytojams vedė Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos (KMAIK) ir Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistai, renginį moderavo KMAIK direktoriaus pavaduotojas plėtrai ir inovacijoms Remigijus Bakys.
Pirmojoje paskaitoje „Valstybės kadastrai ir registrai“ KMAIK Nekilnojamojo turto kadastro katedros lektorė dr. Daiva Gudritienė aptarė žemės išteklių informacinių sistemų raidą, erdvinius duomenis apie žemės išteklius, valstybės ir nekilnojamojo turto kadastrus, supažindino klausytojus su svarbiausiomis registrų centro funkcijomis, detalizavo, kas yra registro duomenų teikėjai. „Įdomu tai, kad Danijoje 1660 metais buvo įkurta duomenų sistema, kurioje žemės sklypas pradedamas suvokti kaip erdvinis vienetas, jis aprašomas, pateikiamas grafine forma, nurodoma paskirtis. Vėliau Austrijoje pradėtas vartoti „kadastro“ terminas“, – pasakojo dr. D. Gudritienė.
Antrojoje paskaitoje buvo gilinamasi į miškų kadastrą, teisės aktus, reglamentuojančius kadastro veiklą, sudarymo principus, valdymą ir tvarkymą, duomenis, jų turinį ir keitimo tvarką, sąveiką su kitais valstybės registrais ir kadastrais, keičiamų ir teikiamų duomenų apimtis. Pranešimą paruošė ir pristatė VMT Miškų kadastro skyriaus vedėjas dr. Ričardas Beniušis. „Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastras yra sudaromas remiantis valstybinės miškų inventorizacijos duomenimis, o miškų inventorizacija vykdoma pagal Miškotvarkos darbų vykdymo instrukciją“, – kalbėjo dr. R. Beniušis.
VMT Miškų kadastro skyriaus duomenų bazių specialistė Vilma Grunskienė klausytojus kvietė pasiklausyti paskaitos apie miškų kadastro teikiamus duomenis. Per paskaitą visi prisijungusieji sužinojo, kas gali gauti kadastro duomenis, kokius duomenis ir dokumentus teikia miškų kadastras, kokie duomenų ir dokumentų pateikimo terminai, įkainiai, kaip užsakyti kadastro duomenis ir dokumentus. „Kadastro dokumentai – tai pažymos (išrašai) apie miško žemės ir medynų vertę, apie taksacines (aprašomąsias) miškų charakteristikas ir grafinius kadastro duomenis. Be to, tai yra ir skaitmeniniai kadastro aprašomieji, grafiniai duomenys, archyviniai kadastro dokumentai“, – sakė V. Grunskienė.
Trečiajame mokymų renginyje klausytojai taip pat girdėjo paskaitą „Miško žemės pavertimas kitomis naudmenomis“, kurią skaitė VMT Miškų kadastro skyriaus vyr. specialistė Rasa Kulbokienė. Pavertimą reglamentuojantys teisės aktai ir procedūros, kompensavimo būdai, miškų kadastro duomenų tikslinimas, leidimų lydimo kirtimams išdavimas – tai pagrindiniai aspektai, kuriuos nagrinėjo VMT specialistė. „Šiuo metu yra išskiriami šie miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis atvejai: valstybei svarbiems projektams įgyvendinti, inžinerinės infrastruktūros teritorijoms formuoti, visuomeninės paskirties, bendrojo naudojimo ir atskirųjų želdynų teritorijoms formuoti, naudingųjų iškasenų eksploatavimo teritorijoms formuoti ir naudoti. Taip pat miško žemės pavertimas kitomis naudmenomis yra vykdomas teritorijose, skirtose valstybės sienos apsaugos tikslams ir krašto apsaugos tikslams, atliekų saugojimo, rūšiavimo ir utilizavimo teritorijoms formuoti, buvusioms sodyboms privačioje miško žemėje atstatyti, gyvenamosioms teritorijoms miestuose formuoti, teisėtai pastatyto pastato arba pastato kartu su jo priklausiniais sklypui formuoti“, – teigė R. Kulbokienė.
Penktoji mokymų renginio pranešėja – VMT Miškų kadastro skyriaus vyr. specialistė Ligita Kavaliauskaitė, jos pristatyto pranešimo tema – „Naujų miškų inventorizacija ir įregistravimas Miškų kadastre“. Glaustai, trumpai ir aiškiai VMT specialistė pasidalijo informacija ne tik apie naujų miškų inventorizacijas, bet ir paaiškino, kuo skiriasi miško ir ne miško žemė apaugusi / apauganti mišku. „VMT Miškų kadastro skyrius gauna sklypinių ir medžių savaiminukais apaugusių ne miško žemės plotų inventorizacijų duomenis, kurių metu inventorizuojami nauji miško plotai ne miško žemėje. Be to, nauji miško plotai inventorizuojami atskirų žemės sklypų savininkų inicijuotų inventorizacijų metu, kai kreipiamasi į vidinės miškotvarkos projektų rengėjus“, – aiškino L. Kavaliauskaitė.
Renginio „Miškų kadastras ir jo teikiamos paslaugos“ pabaigoje VMT Miškų kadastro skyriaus duomenų bazių specialistas Vaidas Grigaitis klausytojams pasakojo, kokios yra miškų kadastro žemėlapio prieigos, pateikė miškų kadastro duomenų prieigos GIS žemėlapyje internete bendrąją apžvalgą. „Geoinformacija apie miškus yra skirta miško savininkui, norinčiam sužinoti apibendrintus duomenis apie turimą mišką arba ketinant jį įsigyti. Taip pat – projektuotojui rengiant privačius vidinės miškotvarkos ar kitus projektus. Savivaldybių bei valstybės institucijoms ši informacija naudinga derinant specialiuosius aplinkotvarkinius dokumentus, o visuomenei – planuojant aktyvų poilsį gamtoje. Informacija galima naudotis per dvi VMT tvarkomas žemėlapio prieigas: M-GIS yra nemokama, kurioje informaciją gali rasti visi norintys, o kita – VMT-GIS prieiga – skirta aplinkos inžinieriams, miškotvarkos projektų rengėjams, žemėtvarkos projektuotojams, geodezininkams ir miškotvarkos specialistams. Pastaroji prieiga prieinama VMT specialistams, o kitiems asmenims – tik sudarius naudojimosi sutartį ir mokant mėnesinį abonentinį mokestį“, – detalizavo V. Grigaitis. Daugiau informacijos apie M-GIS ir VMT-GIS galite rasti čia: https://bit.ly/3qVAnCy.
KMAIK, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos ir VMT specialistai per šiuos metus surengs dar ne vienus nemokamus nuotolinius mokymus. Apie ketvirtąjį mokymų renginį informaciją pateiksime netrukus.


„Valstybės kadastrai ir registrai“ (dr. D. Gudritienė)

„Miškų kadastras“ (dr. R. Beniušis)

„Miškų kadastro teikiami duomenys“ (V. Grunskienė)

„Miško žemės pavertimas kitomis naudmenomis“ (R. Kulbokienė)

 „Naujų miškų inventorizacija ir įregistravimas Miškų kadastre“ (L. Kavaliauskaitė)

„Miškų kadastro žemėlapio prieigos“ (V. Grigaitis)

 

 

Apklausa

Kaip vertinate Valstybinės miškų tarnybos teikiamas paslaugas?
Kita, prašome įvesti žemiau:
167173542 [{"id":"10","title":"Puikiai","votes":"465","type":"x","order":"6","pct":35.579999999999998,"resources":[]},{"id":"9","title":"Gerai","votes":"171","type":"x","order":"5","pct":13.08,"resources":[]},{"id":"8","title":"Patenkinamai","votes":"141","type":"x","order":"4","pct":10.789999999999999,"resources":[]},{"id":"7","title":"Blogai","votes":"168","type":"x","order":"3","pct":12.85,"resources":[]},{"id":"6","title":"Labai blogai","votes":"304","type":"x","order":"2","pct":23.260000000000002,"resources":[]},{"id":"5","title":"Neturiu nuomon\u0117s","votes":"58","type":"x","order":"1","pct":4.4400000000000004,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] sbar 238 200 /index.php/component/communitypolls/?task=poll.vote MSG_ERROR_NO_SELECTION Please select either existing option or enter your own, however not both. MSG_THANK_YOU_NO_RESULTS COM_COMMUNITYPOLLS_LABEL_ANSWERS Votes ...

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.